2019 Year End Standings 

Conformation

Adult

  1. Gunner (Running C Blazen' Red Gunner)
  2. Bonnie (BELLACLAN THWAY YOU WORK IT SUNSET VIEW)
  3. River (Marlowin's Kry Me a Whiskey River)
  4. JR (SVF out on Parole)
  5. Salem (SVF Dixie Lullaby)

Honorable Mentions

Xena (Borderzone Quest For A Classic @WindyRidge)

Foxy (SVF Zero Fox Given)

Magmun (Reynolds Lil Private Eye)

Shady D I Don't Give a Whitt

Spencer (Harmonee Hill Spencer's Going Big Time)

Kelly's Wyatt Earp

Angus (Harmoneehill I'm Thunder Struck)

Fullerton Kelly's Heiress

Junior 13-18

  1. Dozer (Timberline Hez Bad to the Bone)
  2. Delilah (STA Ima Demon at Heart)
  3. Freckles (Bar F Freckles Playboy)
  4. Tuff (Happy H cowboy Tuff)
  5. Cupid (STA Shot through the Heart)

Honorable Mentions

Collie (Color Country's Collie)

Dixie (Color Country's Downtown Dixie)

Ann (Color Country's Terrible 2's)

Arrow (Color Country's Aero)

Delta (Long's Delta Dawn)

 

Junior 12 and Under

  1. Timberline Double 00 Buckshot
  2. Riggin (Waymires All Rigged Up @ Longs)
  3. Hazel (WHF Little Bitty Hazelnut@ Windy Ridge)
  4. Zippo (Renegade Rebels Acre Zippo Deluxe)
  5. Flynn
  6. Luna (3L- Once in a Blue Moon)
  7. Mt Mini's Calamity Jane @ Ross Ranch

Honorable Mention

Bonnie (Long's Lil Bonnie Lass)

Long's Denim Delite

Long's Sweet Georgia Peach

 

 

Rally

 

Adult

 

  1. Malibu (Color Country's Malibu Girl)
  2. Darlynn (Sunflower Chief's Dream Catcher)
  3. Latte (Lazy S Blazin A Crooked Line)
  4. Han (STA Kaufman My Boy Han Solo)
  5. Xena (Borderzone Quest For A Classic @WindyRidge)
  6. Shelby (STA Sheza Classic)

 

Honorable Mention

Round'emUp's Crashed the Denali at RDB

Jamie (Heather's Jessie James)

Cali (Color Country's California Girl)

Roxie (3L ROX THE TIMBERLINE @ PLUM CREEK)

 

Junior 13-18

 

  1. Collie (Color Country's Collie)
  2. Arrow (Color Country's Aero)
  3. Dozer (Timberline Hez Bad to the Bone)
  4. Ferrini (Color Country's Ferrini)
  5. Ann (Color Country's Terrible 2's)

Honorable Mention

Dixie (Color Country's Downtown Dixie)

Prince (SMA Prince of the Red Sea)

Cupid (STA Shot through the Heart)

Freckles (Bar F Freckles Playboy)

Dally (Happy H Dalley It up)

 

Junior 12 and under

 

  1. Riggin (Waymires All Rigged Up @ Longs)
  2. Zippo (Renegade Rebels Acre Zippo Deluxe)
  3. Hazel (WHF Little Bitty Hazelnut@ Windy Ridge)
  4. K&GZ SILVER DOLLAR QUEEN PEARL
  5. Bonnie (Long's Lil Bonnie Lass)

Honorable Mention

CC Cowboy Rides Away To Lamberts

Plum Creek Flying Flynn

Rancho Loco I'll Be Your Redneck Romeo

Agility

 

Adult

  1. Han (STA Kaufman My Boy Han Solo)
  2. Xena (Borderzone Quest For A Classic @WindyRidge)
  3. C & A's Scarlett Autumn Rose
  4. Turbo (TIMBERLINE MIGHTY MO TURBO @ PLUM CREEK)
  5. Latte (Lazy S Blazin A Crooked Line)

Honorable Mentions

Jedi (GSA Kaufman My Boy Jedi Knight)

Darlynn (Sunflower Chief's Dream Catcher)

Shelby (STA Sheza Classic)

Malibu (Color Country's Malibu Girl)

Cali (Color Country's California Girl)

 

Junior 13-18

 

  1. Arrow (Color Country's Aero)
  2. Dozer (Timberline Hez Bad to the Bone)
  3. Cupid (STA Shot through the Heart)
  4. Prince (SMA Prince of the Red Sea)
  5. Delilah (STA Im a Demon at Heart)
  6. Ferrini (Color Country's Ferrini)
  7. Collie (Color Country's Collie)
  8. Dixie (Color Country's Downtown Dixie)
  9. Ann (Color Country's Terrible 2's)

 

Honorable Mentions

 

Freckles (Bar F Freckles Playboy)

Dally (Happy H Dalley It up)

 

Juniors 12 and Under

 

  1. Riggin (Waymires All Rigged Up @ Longs)
  2. Hazel (WHF Little Bitty Hazelnut@ Windy Ridge)
  3. Bonnie (Long's Lil Bonnie Lass)
  4. Timberline Double 00 Buckshot
  5. Annie (MIDNITESTAR'S PISTOL ANNIE)

Honorable Mention

Zippo (Renegade Rebels Acre Zippo Deluxe)

George (CC Cowboy Rides Away To Lamberts

Flynn (Plum Creek Flying Flynn)

Mudd (Rancho Loco I'll Be Your Redneck Romeo)

Luna (3-L Once in a Blue Moon)

 

Scentwork

 

Adult

 

  1. Borderzone Quest for a classic @ Windy Ridge
  2. Reb (SVF Whistlin Dixie)
  3. Rayleigh (Toy Story’s Lil Ray of Sunshine)
  4. Rayna (Fugate's Rayna DaLou)
  5. Brody (MarLoWin's Brody of Spirit Mesa)

Honorable Mention

Ruby (Schnepp's Lil Click of the Heels

Malibu (Color Country's Malibu Girl)

Remi (Fugates Remi)

Maiya (Our Lil Top Shelf Mai Tai)

Fugate's Little Red Kinsington

Shelby (Our Lil Princess Shelby Blue)

Rooster (GSA Watch Me Strut)

 

Junior 13-18

  1. Arrow (Color Country's Aero)
  2. Prince (SMA Prince of the Red Sea)
  3. Ferrini (Color Country's Ferrini)
  4. Collie (Color Country's Collie)
  5. Dozer (Timberline Hez Bad to the Bone)

Honorable Mentions

Delilah (STA Im a Demon at Heart)

Cupid (STA Shot through the Heart)

Ann (Color Country's Terrible 2's)

Dixie (Color Country's Downtown Dixie)

 

Junior 12 and Under

 

  1. WHF Little Bitty Hazelnut @ Windy Ridge
  2. Annie (MIDNITESTAR'S PISTOL ANNIE)
  3. Luna (3-L Once in a Blue Moon)
  4. Buckshot (Timberline Double 00 Buckshot)

 

Award of Merit

  1. Gail and Cory Claborn – Circle 5 Aussies
  2. Kimberly Schnepp – Our Lil Aussies
  3. Tina Winston – MarLoWin Aussies
  4. Eshter Minton – Eshther’s Top Shelf Aussies
  5. Aaron and Jessica Long – Long’s Lil Aussies
  6. Linda French – Bar F Kennels
  7. Anita Kaufman – Kaufman’s Aussies
  8. Thomas Koch – Sunset View Farm
  9. Robbie and Bridgette Bordelon – Sweet Mini Aussies
  10. Keisha Bowman – Color Country Aussies
  11. Jessica Hunley and Donna Gleim – Gleiming Stars Toy and Mini Aussies

Elite Award of Merit

  1. Gail and Cory Claborn – Circle 5 Aussies
  2. Kimberly Schnepp – Our Lil Aussies
  3. Anita Kaufman – Kaufman’s Aussies
  4. Robbie and Bridgette Bordelon – Sweet Mini Aussies
  5. Keisha Bowman – Color Country Aussies
  6. Jessica and Aaron Long – Long’s Lil Aussies

Award of Merit Kennel

  1. Our Lil Aussies – Kimberly Schnepp
  2. MarLoWin Aussies – Tina Winston
  3. Bar F Kennel – Linda French
  4. Sweet Mini Aussies – Robbie and Bridgette Bordelon
  5. Color Country Aussies – Keisha Bowman
  6. Long’s Lil Aussies – Jessica and Aaron Long

Elite Award of Merit Kennel

  1. Our Lil Aussies – Kimberly Schnepp
  2. Long’s Lil Aussies – Jessica and Aaron Long
  3. Color Country Aussies – Keisha Bowman

Award of Merit Sire

  1. Small Town’s Lil Carmel of Toy Story
  2. Justa Little Marlow’s Bulletproof Boy
  3. Our Lil Dark Knight Jesse
  4. Schnepp’s Lil Beau Joey
  5. Saddle Brooks Lil Red Romeo
  6. Circle M Apple Jack
  7. TTR Tater Tot
  8. Toy Story’s Handsome Haze

Elite Award of Merit – Sire

  1. Small Town’s Lil Carmel of Toy Story
  2. Schnepp’s Lil Beau Joey
  3. Circle M Apple Jack

Award of Merit- Dam

  1. Toy Sotry’s Lil Roaring Irish
  2. Our Lil Penny of Toy Story

Elite Award of Merit Dam

  1. Toy Sotry’s Lil Roaring Irish
  2. Our Lil Penny of Toy Story
© 2005 - 2020 American Stock Dog Registry. All rights reserved.